Nokia 6700 classic - Full phone specifications

Also available as Nokia 6700 classic Gold Edition with 18K gold-plated body
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Announced | 2009, January |
| Status | Available. Released 2009, May |
| Size | Dimensions | 109.8 x 45 x 11.2 mm, 46.5 cc |
|---|
| Weight | 116.5 g |
| Display | Type | TFT, 16M colors |
|---|
| Size | 240 x 320 pixels, 2.2 inches |
| | - Accelerometer sensor |
| Sound | Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Memory | Phonebook | 2000 entries, Photocall |
|---|
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 170 MB |
| Card slot | microSD, up to 16GB, 1GB card included, buy memory |
| Data | GPRS | Class 32 |
|---|
| EDGE | Class 32 |
| 3G | HSDPA, 10 Mbps; HSUPA, 2 Mbps |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, v2.0 microUSB |
| Camera | Primary | 5 MP, 2592x1944 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
|---|
| Video | Yes, VGA@15fps |
| Secondary | No |
| Features | Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
|---|
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | 3 + Downloadable |
| Colors | Gold, White Gold, Illuvial, Silver metallic, Matte metallic, Black metallic |
| GPS | Yes, with A-GPS support; Nokia Maps |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| | - MP4/H.263 player- MP3/WAV/eAAC+/WMA player- Organizer- Voice command/dial- Flash Lite 3.0- Predictive text input |
| Battery | | Standard battery, Li-Ion 970 mAh (BL-6Q) |
|---|
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Music play | Up to 20 h |
| Misc | SAR US | 0.79 W/kg (head) 0.87 W/kg (body) |
|---|
| SAR EU | 0.41 W/kg (head) |
| Price group |  |
No comments:
Post a Comment