Nokia X6 - Full phone specifications

Available in Nokia X6 32GB Comes with music edition only.
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - excl. Lat. America & Brazil |
| Announced | 2009, September |
| Status | Available. Released 2009, December |
| Size | Dimensions | 111 x 51 x 13.8 mm |
|---|
| Weight | 122 g |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|
| Size | 360 x 640 pixels, 3.2 inches |
| | - Proximity sensor for auto turn-off- Accelerometer sensor for auto-rotate- Scratch resistant Gorilla glass display |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes, check quality |
| Memory | Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
|---|
| Call records | Detailed, max 30 days |
| Internal | 32 GB storage, 128 MB RAM |
| Card slot | No |
| Data | GPRS | Class 32 |
|---|
| EDGE | Class 32 |
| 3G | HSDPA, 3.6 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, v2.0 microUSB |
| Camera | Primary | 5 MP, 2592x1944 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Dual LED flash, video light, check quality |
|---|
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, VGA@30fps |
| Secondary | Yes, QCIF@15fps |
| Features | OS | Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 |
|---|
| CPU | 434 MHz ARM 11 processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Spore, D Mix Tour, Asphalt4 + downloadable |
| Colors | Blue on White, Red on Black |
| GPS | Yes, with A-GPS support; Ovi Maps 3.0 |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| | - Nokia WH-500 stereo headset in the retail package- WMV/RV/MP4/3GP player- MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player- Organizer- Photo/video editor- Voice command/dial- TV-out- Flash Lite 3.0- Predictive text input |
| Battery | | Standard battery, Li-Ion 1320 mAh (BL-5J) |
|---|
| Stand-by | Up to 420 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h 30 min (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Music play | Up to 35 h |
| Misc | SAR US | 1.31 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
|---|
| SAR EU | 1.11 W/kg (head) |
| Price group |  |
No comments:
Post a Comment