BlackBerry Pearl 8130 - Full phone specifications

This is not a GSM device, it will not work on any GSM network worldwide.
| General | 2G Network | CDMA 800 / 1900 |
|---|
| 3G Network | CDMA2000 1x |
| Announced | 2007, October |
| Status | Available. Released 20078 |
| Size | Dimensions | 107 x 50 x 14 mm |
|---|
| Weight | 96 g |
| Display | Type | TFT, 56K colors |
|---|
| Size | 240 x 260 pixels, 2.2 inches |
| | - Half-QWERTY keyboard |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Memory | Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
|---|
| Call records | Yes |
| Internal | 32 MB RAM, 64 MB ROM |
| Card slot | microSD, up to 4GB, buy memory |
| Data | GPRS | No |
|---|
| EDGE | No |
| 3G | Rev. 0, upto 2.4 Mbps |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, miniUSB v2.0 |
| Camera | Primary | 2 MP, 1600x1200 pixels, LED flash |
|---|
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Features | OS | BlackBerry OS |
|---|
| CPU | 32-bit Intel XScale PXA272 312 MHz processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| Games | Yes + downloadable |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| | - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)- MP4/WMV/H.263/H.264 player- MP3/eAAC+/WMA player- Organizer- Voice memo/dial |
| Battery | | Standard battery, Li-Ion 900 mAh |
|---|
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 3 h 40 min |
No comments:
Post a Comment