Nokia 5230 - Full phone specifications

- Also known as Nokia 5230 Nuron
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| | HSDPA 850 / 1900 - American version |
| Announced | 2009, August |
| Status | Available. Released 2009, November |
| Size | Dimensions | 111 x 51.7 x 15.5 mm, 83 cc |
|---|
| Weight | 115 g |
| Display | Type | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
|---|
| Size | 360 x 640 pixels, 3.2 inches |
| | - Proximity sensor for auto turn-off- Accelerometer sensor for UI auto-rotate- Handwriting recognition |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes, check quality |
| Memory | Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
|---|
| Call records | Detailed, max 30 days |
| Internal | 70 MB storage, 128 MB RAM |
| Card slot | microSD, up to 16GB, buy memory |
| Data | GPRS | Class 32 |
|---|
| EDGE | Class 32 |
| 3G | HSDPA, 3.6 Mbps |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, v2.0 microUSB |
| Camera | Primary | 2 MP, 1600x1200 pixels |
|---|
| Video | Yes, VGA@30fps |
| Secondary | No |
| Features | OS | Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 |
|---|
| CPU | 434 MHz ARM 11 processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + Java downloadable |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS support; Nokia Maps |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| | - MP4/H.264/H.263/WMV player- MP3/WAV/eAAC+/WMA player- Organizer- Photo editor- Flash Lite 3.0- Voice memo/dial- Predictive text input |
| Battery | | Standard battery, Li-Ion 1320 mAh (BL-5J) |
|---|
| Stand-by | Up to 432 h (2G) / Up to 432 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Music play | Up to 33 h |
| Misc | SAR US | 1.01 W/kg (head) 0.91 W/kg (body) |
|---|
| SAR EU | 1.08 W/kg (head) |
| Price group |  |
No comments:
Post a Comment