Nokia N97 mini - Full phone specifications

Also available as Nokia N97 mini Gold Edition with 18K gold-plated body
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - American version |
| Announced | 2009, September |
| Status | Available. Released 2009, November |
| Size | Dimensions | 113 x 52.5 x 14.2 mm, 75 cc |
|---|
| Weight | 138 g |
| Display | Type | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
|---|
| Size | 360 x 640 pixels, 3.2 inches |
| | - QWERTY keyboard- Proximity sensor for auto turn-off- Accelerometer sensor for auto-rotate- Handwriting recognition |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes, check quality |
| Memory | Phonebook | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
|---|
| Call records | Detailed, max 30 days |
| Internal | 8 GB storage, 128 MB RAM |
| Card slot | microSD, up to 16GB, buy memory |
| Data | GPRS | Class 32 |
|---|
| EDGE | Class 32 |
| 3G | HSDPA, 3.6 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, v2.0 microUSB |
| Camera | Primary | 5 MP, 2592x1944 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Dual LED flash, video light, check quality |
|---|
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, VGA@30fps |
| Secondary | Yes, VGA@15fps |
| Features | OS | Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5 |
|---|
| CPU | 434 MHz ARM 11 processor |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds |
| Radio | Stereo FM radio with RDS, Visual radio |
| Games | Yes, DJ Club Tour + downloadable |
| Colors | Gold, Cherry Black, Garnet, White |
| GPS | Yes, with A-GPS support; Nokia Maps |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| | - Digital compass- MP3/WMA/WAV/eAAC+ music player- WMV/RealVideo/MP4 video player- TV-out- Voice command/dial- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)- Video and photo editor- Flash Lite 3- Predictive text input |
| Battery | | Standard battery, Li-Ion 1200 mAh (BL-4D) |
|---|
| Stand-by | Up to 320 h (2G) / 310 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 10 min (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Music play | Up to 32 h |
| Misc | SAR US | 0.90 W/kg (head) 1.25 W/kg (body) |
|---|
| SAR EU | 0.67 W/kg (head) |
| Price group |  |
No comments:
Post a Comment